Sanat Nedir?Sanat Tarihi

Sanatta Teknolojinin, Teknolojide Sanatın Yeri

Çağdaş sanat, günümüzde her zamankinden daha fazla yaşam biçimleri ve yaşayış tarzlarına yakındır. Bu yakınlık sonucunda da teknoloji sanatın, sanat da teknolojinin içine girdi. Teknolojinin gelişimi ile üretilen yeni ürünler, çağdaş sanat eserlerinde, sanatçılar tarafından kullanılmaya  başlandı. Endüstriyel toplumda da üretilecek malların, kitlelere beğendirilme dürtüsü, estetik kaygıyı ön plana çıkarırken, teknolojinin sanatla birleşmesi sonucu tasarımların kullanım kolaylığı sağlaması, yeni nesil sanatçılara değişik iş sahaları yarattı.

Sanat ve teknolojinin bu kadar iç içe girmesi, bazı insanların kafasında sanatçı, bilim adamı ve teknik adam arasındaki sınırları oluşturan özelliklerin kaybolup sanatçı kimliğinin gelecekte ortadan kalkması düşüncesine saplanmalarına sebep oluyor. İlk sanatçılar, insanların mağaralarda yaşamaya başlamasıyla, ilk eserlerini o zamanki teknolojik aletlerini kullanıp mağara duvarlarına yapmış, bugünlere aktarmışlardır. Bu başlangıçtan beri sanatçılar geleneksel sanatları kendi yaşamlarını anlatan konularla içerik olarak geliştirmeye devam etmiş, zamane teknolojisini kullanarak  malzeme zenginliği de sağlamışlardır.

Günümüzde yapılan eserleri ele alırsak, gelişen teknoloji sanatçılarca kullanılmaya devam etmekte. Geçtiğimiz yüzyılın teknoloji açısından daha hızlı yol alması, malzeme zenginliği patlamasına sebep oldu. Gelişen teknolojinin eski teknolojinin yerini alması, doğada da bir kısır döngü içinde yeninin eskinin yerine geçmesi, yeni sanat akımlarının eski sanat dallarına alternatif oluşturabileceği korkusunu uyandırmakta.

Plastik sanatlardaki yeni teknoloji desteği, eserlerin daha ucuza imal edilip daha çok satın alınmasını sağlayan bir unsur olarak da düşünülebilir.

Sürekli olarak kendini yenileyen sanat, teknikleri karıştırarak yeni oluşumlar aramaya başladı. Teknoloji, gelişimiyle bu yeni oluşum arayışına katkı sağlamaya  devam ediyor. Sanatçılara, firmaların sponsorluk yapmaları  ve yeni geliştirilmiş malzemeleriyle desteklemeleri sanatın yenilenmesine de yardım ediyor.

Plastik sanatlar yaratıcı olmaları ve kalıcı yapıtlarıyla kendilerini kanıtlamış vazgeçilemez sanatlardır. Yaşamına devam eden sanatın içinde teknoloji yeni yapıtlarda bir alet, gelişiminde ise insan yaşamı sanatla birleştiren bir bağlaçtır. Sanatsa her teknolojik ürünün içinde vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu