HeykelSanat TarihiSanatçılar

Gian Lorenzo Bernini Kimdir?

Gian Lorenzo Bernini, 1598-1680 yılları arasında yaşamış Barok dönemi sanatçısıdır.

Barok Çağ’ın en ünlü heykelcisidir. Resim, heykel ve mimarlık gibi çeşitli sanat dallarında yapıtları vardır. Sanatçı, Barok üslubun belirgin nitelikleri olan büyüklük ve görkemi kusursuz bir uyum ve denge içerisinde vermeye özen göstermiştir. Genç yaşta Roma’ya gelmiş ve ölünceye kadar burada kalarak çok önemli mimarlık eserler ve heykeller yapmıştır. Altmış yıl tükenmeyen bir güçle aralıksız çalışmış, Roma’yı değerinden bir şey yitirmeyen eserlerle donatmış, ünü bütün Avrupa’yı sarmıştır.

Roma meydanlarını süsleyen çeşmelerinde hareketli figürleri etkili biçimde düzenlemiştir. Bernini grup kompozisyonlarında olduğu kadar büst yapımında da usta bir sanatçıdır. 1651 yılında yaptığı büstte soylu kişilerden I. Francesco’yu zengin dökümlü giysisi ve lüleli peruğuyla görkemli bir biçimde betimlemiştir. Ayrıca eserinde Francesco’nun yüzünü onun kişiliğini yansıtan bir gerçekçilikle işlediği görülür. Bu yapıtta ince işçilik ile ifade gücünün tam bir uyumu söz konusudur.

Barok heykel sanatına bir başka örnek de Alman heykelci Andreas Schlüter’in atlı anıtıdır. Bu yapıt, Berlin Krallık Sarayı’nın önüne konulmak üzere tasarlanmıştır. Bu anıt ünümüzde Charlottenburg Sarayı’nda bulunmaktadır. Rönesans’ın statik anıtsallığı burada dinamik bir görünüme dönüşmüştür. Atın yeleleri ve elektörün bol giysileri rüzgarla uçuşmakta, daha canlı bir görünüm yaratmaktadır. Anıtın kaidesine de Rönesans’ın sade anlatımından farklı olarak hareketli figür grupları yerleştirilmiş ve dinamik etki bir kat daha güçlendirilmiştir.

Kaynak: Sanat Tarihi, MEB, 2018.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu