Sanatçılar

Umberto Boccioni Kimdir?

İtalyan ressam ve heykeltıraş Umberto Boccioni, 1898’den sonra yaşamaya başladığı Roma’da bir afi ş ressamından ve akademide canlı modelden çalışarak resim eğitimi almıştır. 1900’de tanıştığı Severini ile 1907’de Giocoma Balla’nın atölyesinde çalışırken yeni izlenimcilik konusunda önemli bilgiler edinmiştir. 1902’de, Paris’e oradan da 1904’te Rusya’ya gitmiştir. 1906 ve 1908 yıllarını Venedik’te geçirdikten sonra Milano’ya yerleşmiştir. 1909’da Marinetti ile tanışan Boccioni, Carra ve Russolo ile birlikte ilk fütürist bildirgenin yayımlanmasında önemli rol oynamıştır.

Boccioni, yalnız fütüristlerin etkinliklerine katılmakla kalmamış, onların güdüleyici güçlerinden biri olmuştur. Fütüristlerin amaçlarının kuramsal açıdan biçimlenmesinde ve sanatsal uygulamalarında önemli rol oynayarak dinamizm ve devinimi ifade etmeyi başarmıştır. Sanatçı, rengi prizmatik parçalara ayırarak yoğun biçimde kullanmıştır.

1911’de Paris’e giden Boccioni, Picasso ve Braque ile tanışmıştır. Kübizmden edindiği bilgilere de yer verdiği eserlerinde coşku ve duygusallığı ifade edebilmiştir. Resimlerinde nesnelerin gövdelerini ve olayları dinamik çizgilere indirgemesi, Boccioni’yi soyut resme yaklaştırmıştır. 1912 ve 1914 yılları arasında yaptığı heykellerde fi gürleri ve nesneleri belli bir dinamizmle vermeyi amaçlayan sanatçı, fütürizmin hareket ve hıza verdiği önemi âdeta elle tutulur hâle getirmiştir. Çalışmalarında soyut sanatın sınırlarına yaklaştığı dört heykel serisinden biri olan “Boşlukta İlerleyen Tekil Süreklilik Biçimleri”, gelecek duygusunun sanatsal düşünceye dönüşmesinin ip uçlarını vermektedir. Sanatçı, 1916’da attan düşerek ölmüştür.

Kaynak: Çağdaş Dünya Sanatı, MEB, 2012.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu