Sanatçılar

Raoul Dufy Kimdir?

1877’de Le Havre (Lö Av)’da doğan Fransız sanatçı, ilk resim bilgilerini burada edinmiştir. 1900’de Paris’e gelmiş ve Ecole des Beaux-Arts’ta öğrenimine devam etmiştir. Dufy, 25 yaşına kadar Degas’nın etkisinde resimler yapmıştır.

1900’lü yıllar, yenilikçi akımların peş peşe çıktığı bir dönemdir. 1901’de Van Gogh’un ilk retrospektif sergisi açılmış, Vassily Kandinsky soyut eserler vermiş, 1905’te Almanya’da Köprü Grubu (Die Brücke) kurulmuştur. Ressamlar, yavaş yavaş doğunun süslemeci etkisine girmeye ve akademik disiplinleri kırmaya başlamıştır.

Dufy, izlenimci resim anlayışındaki Monet, Manet ve Pissaro’nun resimleriyle ilgilenmiş ve yeni arayışlara yönelmiştir. 1903’te katıldığı bağımsızlar sergisinde ise Matisse’in resminden etkilenmiştir. İzlenimci gelenekleri bir kenara bırakan sanatçı; “Ben, araştırmaları empresyonistlerden daha ileri götürmek istiyorum. Onlar, renk lekelerinin birbiriyle ilişkilerini aradı. Bu iyi bir şeydi. Bizim, sadece görmekten daha gerçek bir şeye ihtiyacımız var. İnsan, gözleriyle göremediği enerji dünyasını yaratmalıdır.” diyerek kübist tarzda resim denemeleri yapmıştır. İlk eserlerini kolaylıkla satan Dufy, fovist döneminde ekonomik zorluk çektiği için seramik ve kumaş tasarımları yapmıştır.

1920’den sonra yaptığı büyük boyutlu Vence (Vens) şehri manzaraları, onun karakteristik özelliklerini yansıtmaktadır. Temiz ve saf renklerle Doğu’nun arabesk motiflerini kullandığı kompozisyonlarında plajlar, kayıklar ve at yarışlarına yer vermiştir. Dufy, kendisine “tatil ressamı” adını takmıştır. Bunun nedeni dünyayı bir dinlenme ve tatil yeri olarak görmesidir.

Dufy’nin önemli eserleri arasında “Kayık Yarışı, Eiffel Kulesi” ve “At Yarışı Alanı” gösterilebilir.

Kaynak: Çağdaş Dünya Sanatı, MEB, 2012.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu