Sanatçılar

Andre Derain Kimdir?

Academie Carriere (Akademi Kariye)’de tanıştığı Matisse ile Güney Fransa’da birlikte çalışmıştır. 1901′de bir sergisini izlediği Van Gogh’tan etkilenmiştir. 1902-1904 yılları arasında askerlik yapan Derain, Van Gogh’un etkisiyle yaptığı eserleri ancak 1905’ten sonra sergileyebilmiştir. 1905’te Matisse, Rouault, Marquet gibi ressamlarla fovizm akımını başlatan Sonbahar Salonu’nun sergisine katılmıştır. 1910′da Picasso ile İspanya’da çalışan sanatçı, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Rus bir bale topluluğunun Paris’teki gösterileri için dekor ve kostümler tasarlamıştır. 1921’de Roma’ya giden Derain, 1928′de “La Chasse Pittsburgh” adlı tablosuyla Carnegie (Karnaji) Ödülünü almıştır. 1937′de Bağımsız Ressamlar Salonu’nda bir retrospektif sergi açtıktan sonra köşesine çekilmiştir.

Derain, başlangıçta öteki fovist ressamlar gibi geleneksel resmin perspektif, hacimlendirme, açık-koyu düzenlemesi gibi kompozisyon ögelerini dışlamıştır. Gauguin ve Van Gogh’un renk alanındaki deneyimlerinden yola çıkarak, hızlı ve kırık fırça darbeleriyle parlak katışıksız renkleri kullanarak çarpıcı etkiler elde etmiştir. Sonraları Cezanne’ın ve erken kübizmin etkisinde eserler verdiyse de çok geçmeden doğa taklidine yaklaşan anlayışına geri dönmüştür. 1910-1912 yıllarında Poussin, İtalyan primitifleri, zenci maskları ve feyyum portrelerinden etkilenmiştir. 1921′deki Roma gezisinden sonra erken Rönesans ve Pompei duvar resimleriyle ilgilenmiştir. Özgün manzara, ölüdoğa ve figürlü resimlerinde Fransız resim sanatının klasik geleneğini yaşatmıştır.

Seramik, heykel ve gravür çalışmaları da olan sanatçının önemli resimlerinden bazıları; “Collioure (Koliye), Hyde (Hayd) Park’tan Bir Köşe, Westminster (Vestministır) Köprüsü’nden Parlamento Binası, Londra Köprüsü, Cagnes (Kan) Köprüsü, İki Kız Kardeş, Kopenhag, Harlequin (Harlikuin) ve Pierrot (Piyero)”dur.

Kaynak: Çağdaş Dünya Sanatı, MEB, 2012.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu